Esilehele TUNNIPLAAN Osaleja info Kontakt Näitus 24h
 
 
est |  eng |  rus | 

TRIIBUD ja MUSTRID Kännukuke raamatukogus! Vaata pilte meie blogis!

 

LOOVUSTOA NÄITUS TALLINNA KESKRAAMATUKOGUS

KÄNNUKUKE RAAMATUKOGUS, Mustamäel

Beebide ja väikelaste maali- ja kleepetööde näitus

rahvakultuuri teemaline väljapanek

TRIIBUD JA MUSTRID

http://www.loovustuba.blogspot.com/

Ajalugu mutub koos meiega. Nii ka rahvakalender on olnud läbi aastasadade muutuste tuultes ja tormides. Tavaliselt mõeldakse rahvakalendri all tähtpäevade, kommete ja uskumuste kogu, mida meie esivanemad on meile pärandanud. Infoallikad on vaid sada või pisut rohkem aastat vanad ja seda kuidas 17. või 18. sajandil aastat tähtpäevi tähistati on raske ennustada.

Tänapäeval on tekkinud ka uusi tähtpäevi, mida pered usinalt tähistavad.

Nii teeme meiegi. Loovustundides saavad kokku vanad ja uued traditsioonid. Me maalime Mihklipäeva pilte ja teeme emadepäevaks kingitusi, meisterdame volbriöö kolle ja tähistame Mardipäeva.

 

Septembris uurisime rahvariideid ja seelikumustreid, tegime jahuseid suppe ja maalisime pudruvärvidega,

KUMUs oli meil viljalõikus ja leivategu, seejärel uurisime kuidas poolitati vanasti aastat ja millal algas sügis ning saime teada, et igal oinal on ka oma mihklipäev!

 

NÄITUSEL ON MEIE LASTE ÜHISTÖÖD, MIS ON SAANUD INSPIRATSIOONI SEELIKUTE TRIIPUDEST, TIKANDITEST JA KAUNISTUSTEST.

 

Seelikumustritega tuleme kaasajale lähemale, siis kui 20. sajandi algul hakati mõnes kihelkonnas (Lihula, Kirbla) seelikule tikkima madalpistes õiemotiive. Lilleõielisi punasepähjalisi seelikuid kandsid Lihula naised suure uhkusega, need seelikud meenutasid mõisapreilide ilusaid riideid. Talunaised imetlesid ikka mõisapreilisid ja kust need lillemustrid ja tikandid ikka oma alguse on saanud kui mitte ilusate riidenäidiste järgi,mida keegi laadal, kirikus või linnasõidul nägi. Mida kaugemale vanasse aega süüvida, seda lihtsamad on mustrid ja tikandid täidavad pigem kaitsemaagilist ülesannet. Igapäevased riided olid lihtsad ja tagasihoidlikud ning egas kantud seelikut ära ei saanud visata, see keerati pahumpidi ja uus puhas pool oligi valmis. Seelikukangad kooti kodus kangastelgedel ja algselt värviti villast lõnga taimedega, mille pärast mustrid olid pastelsed ja pehmed. Erksavärvilised mustrid ja triibud on saadud poevärvidega.

Sisukaart |  Esilehele  UUDISED  TRIIBUD ja MUSTRID Kännukuke raamatukogus! Vaata pilte meie blogis! 
Loovustuba.ee | info @ loovustuba.ee